Foto: Extreme E
Met een virtuele persconferentie heeft de organisatie van de Extreme E vanmiddag officieel haar raceklasse gelanceerd. Alle kleurstellingen van de auto’s waarmee gereden zal worden en de doelstellingen voor het minimaliseren van de klimaatimpact werden wereldkundig gemaakt.
Met nog een paar maanden tot de eerste race lanceerde de organisatie van de Extreme E vanmiddag, weliswaar virtueel, officieel de nieuwe elektrische rallyklasse. Volgens Alejandro Agag, de bedenker van de Formule E en ook de Extreme E, verlopen alle voorbereidingen volgens planning. ondanks de moeilijke situatie rond het coronavirus: ‘Al het werk wat we de afgelopen 18 maanden hebben verzet heeft ertoe geleid dat we op schema liggen voor de start van het seizoen in maart’ vertelt de Spaanse zakenman.
‘De klasse heeft ontzettend veel aandacht gekregen de laatste tijd omdat twee Formule 1 wereldkampioenen een team gestart zijn en andere grote teamnamen in de motorsport ook ingestapt zijn’ vertelt de Spanjaard trots. ‘We hebben een uniek format, waarbij we voor het eerst een combi van vrouwelijke en mannelijke coureurs zullen zien in één team in de strijd voor de winst’ aldus Agag. Ook heeft de klasse een officiële FIA licentie gekregen.
In alle facetten van de klasse probeert de organisatie de impact op het klimaat zo klein mogelijk te maken. Zo komt de energie waarop de auto’s rijden op stroom uit waterstof, wat gemaakt kan worden bij de race locatie zelf. Ook de hoeveelheid personeel bij de races zal beperkt blijven. Daarnaast zullen alle evenementen achter gesloten deuren plaatsvinden, al was het gezien de locaties waar geracet zal worden ook al niet heel logisch voor fans om aanwezig te kunnen zijn. Om niet alleen aandacht te vestigen op de problemen op de racelocaties maar ook zelf te investeren in verbeteringen werkt de Extreme E-organisatie samen met onder andere Unicef, The Nature Conservancy en nog enkele andere goede doelen. Om te controleren hoe groot de impact van de raceklasse is zullen meerdere experts een oogje in het zeil houden.
Alles vervoeren middels een schip is volgens Agag de minst vervuilende manier om de raceklasse te kunnen organiseren. De organisatie heeft de St. Helena ter beschikking en volledig aangepast om het brandstofgebruik te verlagen en de indeling bruikbaar te maken als een soort varende paddock. Het dertig jaar oude schip zal daarnaast ook gebruikt worden als plek voor wetenschappelijk onderzoek. Normaal gesproken is dat voor onderzoekers duur en aangezien het schip toch vaart naar meerdere uithoeken van de wereld wil het een plek bieden om ook onderzoek mogelijk te maken.
De teams die mee gaan doen aan het eerste seizoen van Extreme E toonden tijdens de stream de kleurstelling waarmee ze gaan rijden. Het team van zesvoudig Formule 1-kampioen Lewis Hamilton, X44, was de eerste die aan de beurt was om de livery te tonen, waarna de overige teams volgden.
Veloce, het team van Formule E-coureur Jean Eric Vergne, heeft Adrian Newey als ‘lead visionary’ voor de auto. Een interessant extra project voor de ‘chief technical officer’ van Red Bull Racing, het team van Max Verstappen.
Het seizoen zal beginnen op 20 en 21 maart in Saudi Arabië in een woestijnomgeving. Daarna trekt het elektrische rallycircus naar Senegal, waar het langs de zee zal racen waar veel schade is door vervuiling van onder andere plastic.
Daarna vaart de St. Helena naar het zuiden van Groenland, waar aandacht gevraagd wordt voor het smelten van de gletsjers daar. In Hangerlussuaq zal de Extreme E in de zomer van 2021 racen, op 28 en 29 augustus om precies te zijn.
In Santarem, in de Amazone van Brazilië, staat eind oktober een X-Prix op de planning waarbij het punt van ontbossing op de agenda staat. Dat is in de Amazone een immens probleem en nadat Alejandro Agag, de bedenker van de klasse, daar vorig jaar geweest was, wist hij dat hier aandacht aan besteed moest worden.
De laatste race locatie, welke nog niet bekendgemaakt was, is Patagonia in het zuiden van Argentinië. Daar wordt de focus gelegd op het smelten van berggletsjers, wat een groot probleem is in die regio.
Welke coureurs er precies in de klasse mee zullen rijden is nog niet bekendgemaakt. Dat zal de komende maanden in aanloop naar de seizoenstart gebeuren. Enkel Andretti United, Chip Ganassi en Abt Sportsline hebben al één of meerdere coureurs aangetrokken.